Ořechov 2001

28. dubna 2001

Náš klub se zúčastnil již čtvrtého ročníku rekonstrukce bitvy o Ořechov, která se odehrála na konci 2. sv. války mezi Rudou armádou a Královskou rumunskou armádou nas straně jedné a silami německé branné moci na straně druhé.

Celá akce začala už v pátek 27. dubna. Od 8:00 probíhala registrace a kolem desáté hodiny se začaly sjíždět první autobusy a bicykly se zájemci o historii, tentokrát však pouze z řad žáků záladních škol. Jejich skupinky pak byly provedeny po bojišti a byla jim v krátkosti přiblížena tehdejší situace. Ve stručnosti se pak seznámily také se základní výstrojí a výzbrojí obou bojujících stran. Asi kolem 11:30 pak pro školáky proběhla krátká bojová ukázka za použití kouřových a drobných pyrotechnických efektů. Pak měli účastníci volno až do druhéhé dne do rána. O půlnoci začala noční klid, takže tentokrát neprobíhala noční bitva. Všichni uniformovaní přítomí pak drželi po určitou dobu hlídky k zajištění klidu a pořádku.

V sobotu ráno po registraci přijedších účastníků následovala snídaně. Po ní, asi v 10:30 odešli někteří účastníci uctít památku padlých vojáků na Ořechovský hřbitov.

Ve 13:15 byly již všechny jednotky na východištích. Ve 14:00 celá akce začala a to seskokem parašutistů, pokračovala zaujetím německých pozic a popravením několika odhalených partyzánů. Poté zazněl rozkaz k rozhodujícímu útoku Rudé armády. Bitva trvala něco přes půl hodiny, celá ukázka pak asi hodinu a čtvrt.

Celá akce byla celkem pohodová, k čemuž velkou měrou přispělo i počasí, které bylo ideální:teplo, sucho, a ne moc horko.


(foto © P. Zelený)

(foto © P. Zelený)


(foto © P. Zelený)

(foto © P. Zelený)


(foto © P. Zelený)

(foto © P. Zelený)


(foto © P. Zelený)Novější fotky Obsah Starší fotky

Design© Martin Zelený
Naposledy upraveno 08. 04. 2011

Domů