Mladějov na Moravě - Blosdorf 1915

5. srpna 2006

Tradičně první sobotu v srpnu se v prostoru muzeální úzkorozchodné dráhy v Mladějově na Moravě konala vojensko historická akce zobrazující jeden den na frontě světové války v Karpatech.

Před polednem odpochodovaly historické jednotky s kapelou k pietnímu aktu u pomníku v obci a po obědě se již začalo schylovat k bitvě. Železniční trať letos bránily jednotky ruské armády. Její řady posílilo i několik jednotek, které přijely na akci přímo z Ruska, resp. Ukrajiny. Jedno družstvo těchto hostů ze zahraničí dokonce tvořila děvčata v uniformách ženského pluku petrohradské gardy. Vojska centrálních mocností zaútočila z prostoru nádraží v sevřených rojnicích, před kterými nezbylo, než ustoupit. Podporu jim poskytovalo nejen dělostřelectvo, minomety a kulomety na křídlech, ale i obrněný automobil Russobalt.

Výsledek bitvy nebyl dlouho jednoznačný, vysoké ztráty byly na obou stranách. Závěrečným protiútokem ve středu sestavy ruská armáda po úporném boji v deštivém a blátivém počasí vytlačila rakouské a německé vojáky z bojiště. K zásadnímu průlomu fronty však nedošlo.


(foto © H. Návojová)

(foto © H. Návojová)

(foto © H. Návojová)(foto © H. Návojová)

(foto © H. Návojová)

(foto © H. Návojová)Novější fotky Obsah Starší fotky

Design© Martin Zelený
Naposledy upraveno 08. 04. 2011

Domů