Expedice Dukelský průsmyk

19. - 23. května 2011

Cílem výpravy bylo navštívit klíčová místa bojů 1. čs. armádního sboru v SSSR na podzim 1944 a ukázat je omladině.

Po zdlouhavé cestě jsme ve čtvrtek v noci dorazili do Ladomirové, kde jsme se ubytovali.

V pátek jsme vyrazili na polskou stranu. První zastávka byl průzkum německých pozic sev. vrchu Grodžisko, ze kterých byl veden zdrcující palebný přepad na pochodující čs. sbor dne 9. 9. 1944. Ač se v literatuře píše o dokonale vybudované německé obraně, my jsme nalezli hlavně jednotlivé okopy. Jen na některých místech byli souvislejší zákopy, ale tvarem odpovídali zákopům z 1. sv. války. U jednoho z okopů jsme našli po detektoráři vyházené vystřílené nábojnice. Dle typického zdeformování krčku nábojnic jsme tak objevili palpost kulometu MG 42.

Dále jsme pokračovali přes Bóbrku k pomníku prvního boje 1. čs. sboru poblíž Machnówky. Další zastávkou bylo východiště k útoku na Kobylany a "Krvavá kóta 534". Muzeum ve městě Dukla jsme nemohli vynechat. Po té jsme vyrazili na průzkum Hyrowy hory. Vycházeli jsme od křižovatky jižně obce Hyrowa přes postavení 3. čs. brigády (jen jednotlivé okopy). Na samotné Hyrowě hoře jsme našli dvě souvislé linie zákopů. Cestou zpět jsme od hranic jeli po původní silnici a prohlédli si vystavenou techniku. Děcka prolezli vše, co se dalo.


Severní úbočí Grodžisko

Kóta 534

Pomník poblíž MachnówkyNádvoří muzea v Dukle

Muzeum v přírode - Zenitka

Muzeum v přírode - letoun Lisunov

V sobotu jsme zajeli do Zyndranowé, kde jsme navštívili rusínské muzeum. Na bezejmennou výšinu jsme šli po cestě, kde útočili naše dva tanky s automatčíky, kterým se podařilo výšinu ovládnout. Opět jsme prošli zákopový systém, který je zde pěkně zachovalý. Dalším cílem byla vyhlídková věž u Dukelského průsmyku. Je v ní nově instalovaná drobná expozice. Bohužel vyhlídka přes poškrábaná okna není nejlepší. Cestu nazpět jsme zvolili přímo lesem. Terén byl těžko schůdný, brzo jsme se dostali do hluboké strže. A právě těmito místy měl být veden útok našich tanků!

Dále jsme chtěli navštívit muzeum ve Svidníku, ale je již více jak rok zavřené. Jelikož zatéká do nové expozice, je vůbec otázkou, kdy se otevře. Tak jsme jeli do Údolí smrti, kde nejen děcka prolezli zde instalované tanky.

Odpoledne jsme procházeli postavení čs. dělostřelectva sev. koty 569 Jámy. Nalezli jsme palposty 122 mm houfnic, tak i 120 mm minometů.


Muzeum Zyndranowá

Boží muka pod bezejmennou výšinou

Muzeum ZyndranowáPomník přechodu průzkumné
hlídky na čs. území

Údolí smrti

Údolí smrti

V neděli jsme chtěli přejít hřeben německé obrany z obce Príkrá přes k. Čierťažík, Hroudovu výšinu, Obšár do Krajné Polany. To se nám nepodařilo. Sešli jsme strží mezi Čierťažík a Hroudovou výšinou k potoku. Děcka si připadali jako objevitelé v pralese, což prodírání skrz křoviska tento pocit opravdu navozovalo.

Odpoledne jsme prošli postavení čs. sboru hoře Dranec a čs. pozorovatelny na kótě 569 Jámy. Na tuto pozorovatelnu vzpomíná i gen. Klapálek ve své knize.

V pondělí jsme jeli domů. Cestou jsme navštívili ještě Zborovský a Kapušanský hrad.


Il-10 nad N. Komárnikem

Kostelík v Príkré

Nižný KomárnikPLK vz. 44 nad N. Komárnikem

Pozorovatelny na k. 569 Jámy

Pozorovatelny na k. 569 Jámy

Expedice byla náročnější, ale všem se líbila. Prošli jsme hlavní místa bojů 1. čs. armádního sboru v SSSR. Měli jsme štěstí i na počasí. Zato se nám téměř nepodařilo najít nějaké fragmenty bojů.Novější fotky Obsah Starší fotky

Design© Martin Zelený
Naposledy upraveno 09. 02. 2012

Domů