Naše výstroj

Rudá armáda po roce 1943

3) Vylepšení výstroje jednotlivce, které není povinné pro každého

GRANÁTOVÉ SUMKY z plátna je možné nosit, ale nepřehánět to. Vhodná je zejména ležatá na 3ks RDG 43 (konzervy na rybičky) nebo obranná vajíčka F1.

EŠUS viditelně nenosíme. Pro táboření používáme v roli trofejních východoněmecké ledvinky ožehnuté zvenku na ohni. Ideální je sovětský válcový kotělok.

DEKA zelená či šedá kopřiváková nejčastěji používána přes karimatku v táboře. Nechť má jednu deku každý nocležník v táboře - nemusí hned ráno dokonale balit moderní spaní .

BATERKY lze při táboření používat libovolné trofejní (např. Daimon) i bez barevných sklíček.

UŠANKA Vhodný standardní model se teprve hledá. U nás nejvhodnější je stará kopřiváková ČSLA. V praxi tuhé zimy používáme prozatím i ČSLA vz.85 z tmavě zeleného plátna s stříbrošedým plyšem nebo šedou sovětskou. Typ z prodejny pracovních oděvů s tmavou králičí kožešinou nelze používat.

RUKAVICE ZIMNÍ používáme pletené khaki ČSLA. Správné jsou tříprsťáky z plachtoviny s hnědým flanelem shora.

MASKIROVKA AMEBA Zvolili jsme si pro snadnou replikovatelnost barevné provedení černé skvrny na zelené látce šablonované přesně dle originálu, žádné fantasie. Pro útočné ženisty je patřičný komplet převlečník + kalhoty. Snajprům náleží jednodílná kombinéza, pozorovatelům plášť (maskchalat) či pončo. Maskirovka se vždy nosí přes uniformu, ze které musí být vidět límeček!

NĚMECKÝ TROFEJNÍ OPASEK je taková naše frajeřinka pro průzkumníky. Nosí se s libovolnou originální přezkou WH, WL, SS, HJ, RAD apod. s poškozenou či úplně odstraněnou svastikou.

VATOVANÉ KALHOTY nemáme v povinném standardu. V zimním období lze používat vatýrky ČSLA otočené naruby pískovou keprovou stranou ven a strčené do bot, aby nebyly vidět náplety.

BÍLÝ PŘEVLEČNÍK používáme bavlněný komplet vz. 47 i s kalhotami používaný v ČSLA. Vhodnější je sovětský shodného střihu jak maskirovka. Nemáme v povinném standardu.

ŠINĚL nemáme ve výstrojním standardu pro bojové ukázky zaveden. Do pole je nepoužíváme. Jednotná je tělogrejka. Kdo jej má, může jej s výhodou používat v rámci táborového života.

BAJONETY majitelé SVT-40 nosí na opasku. Štyk k Mosince jen na stafáže, do pole je nenosíme.

ÚTOČNÝ NŮŽ je vhodný doplněk pro samopalníky.


STUŽKY ZA ZRANĚNÍ podléhají schválení na schůzi klubu. Dovolují se u nás nosit jen lidem, jež si lehké či těžké zranění přivodili přímo v boji na klubových akcích.

VYZNAMENÁNÍ a odznaky OTLIČNIK nelze u nás v klubu nosit, jak se komu zachce.

Nošením vybraných typů pověřujeme podle vnitroklubově stanovených pravidel "jako čestný úkol".

Gardové odznaky naše jednotka nenosí!

HODNOSTI na pogonech podléhají schválení na schůzi klubu a jsou vázány na realistickou strukturu jednotky s několika poddůstojníky, kteří umí velet početnějšímu řadovému mužstvu.

Předchozí části RA výstroje Další části RA výstroje


Design© Martin Zelený
Naposledy upraveno 08. 04. 2011

Domů