Naše výstroj

Rudá armáda po roce 1943

5) Výstroj obsluhy kanonu

Pro dobrovolníky tvořící obsluhu kanonu ZIS 3 a řidiče tažného vozidla platí mírně odlišná pravidla co se týče distinkcí a výstrojních doplňků. V aktuální situaci máme pro naše dělostřelce dedikaci: "Odveleni od dělové čety pěšího pluku jako samostatné dělo".

Výstroj nošená obsluhou okolo kanonu a řidičem zahrnuje proto pouze:

Lodičku, gymnasťorku s bílým nákrčníkem, pěchotní malinové pogony (s dělostř. odznakem), bílou košili, kalhoty, holínky, jednotrnový kožený opasek a samopal Sudajev.

Na vozidle má každý v somradle polní láhev a hrníček, v měšoku celtu, vatýrku, ešus.

Kolem kanonu se nenosí žádné sumky ani lopatky. Přilby jen na rozkaz.

Výslovně vyloučeny jsou maskirovky, útočné nože, trofejní opasky.

Je tu návrh, který se může realizovat až se naučíme u kanonu velet dokonale rusky: Bude představovat změnu dedikace obsluhy děla jako dělostřelců "z protitankového dělostřeleckého pluku" IPTAP (istrebitelnyj protivotankovyj polk) dle dohodnuté role na konkrétní akci. Projeví se takto:

NÁRAMENÍKY DĚLOSTŘELECKÉ polní zelené s rudou lemovkou jako bonus na určité akce pro vycvičenou obsluhu kanonu, která si bude velet v ruštině. Výměna snadná, neboť budou mít na středním knoflíku provázek, který se protáhne dírkami u ramenního švu a zaváže uvnitř na mašličku.

NÁŠIVKA IPTAP je uvažována jako extra bonus na určité akce, kde bude mít kanon s vycvičenou obsluhou protitankovou roli či zařazení v úderné skupině apod. Použitelná je samozřejmě jenom s dělostřeleckými nárameníky.

6) Výstroj děvčat

Do pole je výstroj u děvčat shodná s mužstvem dle bodu 1 a 2 krom lopatky s těmito odlišnostmi:

NÁRAMENÍKY ČERNÉ Děvčata jsou v naší jednotce zařazena k "těchničeskomu rodu vojsk" proto nosí pogony s černou lemovkou. Na pogonech lze nosit mořené rozlišovací odznaky specializace dle skutečného zařazení na akcích např. spojařské blesky, automobilní vojsko či nechat prázdné pro univerzální týlovo-zdravotnické zařazení.

POLNÍ LÁHEV S POPRUHEM určená pro zdravotnice má obvyklý plátěný obal doplněný přišitým látkovým popruhem, takže ji lze i plnou nosit pohodlně přes rameno a netlačí holky na opasku.

Do tábora a zápolí vůbec jsou pro děvčata k dispozici i další historické alternativy:

BARET polní zelený či služební modrý používán na frontě v obou barvách. Baret s rudou hvězdičkou je u děvčat tradiční a vítaný, do ukázky v poli je však žádána lodička.

SUKNĚ v polní zelené či služební modré barvě je výhradně pro týlovou službu. Do pole kalhoty!

ŠATY předpisového střihu s textilním páskem určeny pouze pro týlovou službu. Nosí se bez opasku.

PUNČOCHY k sukni a šatům mají dle předpisu černou barvu.

POLOBOTKY civilního střihu jsou pro děvčata v týlu předpisovou alternativou k holínkám. Polobotky lze dle předpisu nosit jak s černými punčochami, tak s ponožkami bílé barvy.

Předchozí části RA výstroje


Design© Martin Zelený
Naposledy upraveno 08. 04. 2011

Domů