Moravská Chrastová 1938
31. října 1998
Dne 31. října 1998 proběhla v obci Moravská Chrastová vzpomínková akce na události, které se odehrály v této obci před šedesáti lety.
Po záboru československého pohraničí jako následku Mnichovské dohody byli někteří němečtí fašisté, kteří zůstali v obcích ČSR nespokojeni s novými hranicemi a požadovali přičlenění jejich obcí k Říši. Podobně tomu bylo také na okresu Svitavy, kde místním členům SdP vadilo, že Moravská Chrastová, ve které byl navíc důležitý textilní závod, zůstala Československu. Po delších přípravách bylo v noci ze 30. na 31. října 1938 přikročeno k akci. Na 500 ordnerů obsadilo celkem bez problémů obec, přičemž zajali jednotku SOS a Finanční stráže. Poté co se o ozbrojeném přepadu dozvědělo čs. vojsko, vyrazila z Boskovic jednotka 13. pěšího pluku. Po prudkých bojích se našim vojákům podařilo útočníky z obce vytlačit za ztráty 4 čs. vojáků a jednoho občana M. Chrastové. Přes úspěšnou protiakci byla však obec 24. listopadu připojena k Německu.
Vzpomínkové akce se konaly celý den. Dopoledne byla prohlídka míst kde probíhal boj. Odpoledne byly slavnostně položeny věnce k pomníku padlých vojáků. Hlavní atrakcí pro diváky byla rekonstrukce bojů o Lidový dům, kde byla v roce 1938 umístněna Finanční stráž. Po obsazení byli její členové odvlečeni za demarkační čáru. Němci zaujmuli kruhovou obranu a vyčkávali. Po čase se od obce Rudná začal přibližovat čs. oddíl. Za prudké palby pušek a kulometů z chodu útočí a získává zpět Lidový dům. Zatčení ordneři jsou odváděni do vnitrozemí.
Akce byla jak od diváků tak od účastníků hodnocena jako velmi věrohodná. Doprovodnou akcí byla výstava o událostech v roce 1938 a prodej nové knihy "Boj o hranici".
V ukázce se účastnili: KHV 43. pěší pluk Brno, historická jednotka 19. hraničářský pluk, 36. SPO cyklistů z Prahy za Čechoslováky, za ordnery Gardner a spol. spolu s místními dobrovolníky.
(foto © V. Toman)
Lidový dům - hlavní prostor bojů.
(foto © V. Toman) |
(foto © V. Toman) |
Ordneři - fanatičtí obránci Lidového domu. |
Četníci, kteří později padli do německého zajetí. |
(foto © V. Toman)
Boj v ulicích obce.
(foto © V. Toman)
Pocta padlým hrdinům.
A ještě je zde několik fotek nafocených v Kuřimi, z nichž se některé objeví časem na pohlednicích:
(foto © V. Toman) |
(foto © V. Toman) |
(foto © V. Toman) |
(foto © V. Toman) |
|