Moravská Chrastová 1938

19. října 2002

Již po druhé se náš klub rozhodl uspořádat vzpomínkovou akci v Moravské Chrastové. Celá akce byla štědře podporována místním zastupitelstvem a dostavilo se také velké množství účastníků. Důvodem velké účasti bylo pravděpodobně zrušení ukázky na Cihelně.

V sobotu PČR na čtvrthodinu uzavřela provoz. U pomníku nastoupila čestná stráž 4 + 1, připochodovala čestná jednotka tvořená družstvy KVH Opava a 43. p.pl. Brno. Živá dechovka, krátké uvítání starostou Dirrem, položení věnců, minuta ticha, salva, stručné připomenutí historie a odpochodování jednotek i s hudbou.

V bojové ukázce vystupovalo ještě o něco více než 73 evidovaných účastníků. Děj byl jen mírnou variantou na dané historické téma: Přepadení finanční stráže u závory, obsazení hostince, výměna vlajek a pohoštění, vyvedení zajatců a útěk jednoho z nich, odvedení zajatců, postřelení čs. pátrače a jeho záchrana, čs. protiútok a znovuobsazení hostince; na obnovení postavení na hranici však bylo navázáno příjezdem wh důstojníka v motocyklu, který předal pověstnou obálku, čs. se sbalili a odpochodovali.

Po celou dobu 3/4 hodiny byla opět uzavřena doprava na silnici první třídy č.43.

Po obědě se asi 30 lidí ještě vydalo na obchůzku míst skutečných bojů.

Ohlas u místního občanstva a starosty i v regionálním tisku byl jednoznačně kladný.


(foto © VIP)

(foto © VIP)

(foto © VIP)


(foto © L. Baraňák)

(foto © L. Baraňák)

(foto © L. Baraňák)


(foto © L. Baraňák)

(foto © L. Baraňák)

(foto © L. Baraňák)Novější fotky Obsah Starší fotky

Design© Martin Zelený
Naposledy upraveno 08. 04. 2011

Domů