Oslobodenie 1945 - Ivanka pri Dunaji / Bernolakovo

5. dubna 2014

První jarní výjezd techniky z našeho klubu směřoval v roce 2014 do Bratislavy. Kolega Velčický z KVH Carpathia pozval transportér M3A1 Scout, aj 76,2mm polní kanon ZIS-3 s tahačem Dodge WC-52. Techniku jsme během sobotního dopoledne na několik hodin vystavili v obou okolních obcích, kde se těšila značnému zájmu obyvatel a desítek dětí.

Ukázka se odehrávala na ploché louce mezi vesnicemi, ale vytýčený úzký pruh bojiště s dvěma liniemi německých zákopů neposkytoval žádný velký prostor pro náznak manévrování technikou. Třem nasazeným letadlům byl vzdušný prostor přiměřený.

Postup Rudé armády z obce Bernolákovo do Ivanky pri Dunaji zahájil náš bronětransportér M3A1 Scout vezoucí výsadek námožní pěchoty. Následoval nájezd tanku T-34 a samohybného děla SU-76. Němci však zásahy vyřadili všechny tři kusy techniky a u předsunutého 45mm PT kanonku německá pěchota zblízka vybila obsluhu. Čelní útok celé roty pěchoty Rudé armády však situaci zvrátil. Cestu jim otevřela přímá palba našeho samostatně působícího kanonu IPTAP. Po dobytí prvního zákopu k nám velící major Hradecký motospojkou poslal písemný rozkaz, dle kterého jsme dále vedli nepřímou palbu velenou rusky dle vztažných bodů až do samého závěru bojových akcí v našem úseku.


(foto © J. Hässler)

(foto © J. Hässler)

(foto © J. Hässler)(foto © J. Hässler)

(foto © J. Hässler)(foto © J. Hässler)

(foto © J. Hässler)

(foto © J. Hässler)Novější fotky Obsah Starší fotky

Design© Martin Zelený
Naposledy upraveno 20. 04. 2014

Domů