Naše výstroj

Rudá armáda po roce 1943

Tento aktualizovaný uniformní standard má KVH HP19 umožnit historicky věrněji než dosud ztvárnit vybrané formace Rudé armády. Pro naši pěší jednotku RA jsme přijali označení "112-ймеханизированый отряд" (stodvenacatyj mechanizirovanyj otrjad). Vycházíme při tom pouze z taktického označení našeho transportéru Scout, které je doloženo fotografiemi např. ve Vídni. Pojmenování nemá žádnou doložitelnou historickou vazbu a umožňuje nám formovat libovolnou sestavu od nepočetné osádky průzkumného vozidla (Scout či Dodge) až po údernou skupinu pro boj s pevnůstkami doplněnou množstvím doprovodných zbraní včetně kanonu i s vlastní obsluhou.

Výstrojní standard je rozčleněn na následující kapitoly:

  1. Základní uniforma, kterou musí mít kompletní každý, aby se vůbec mohl účastnit akcí
  2. Základní výstroj pěchoty, která je u nás povinným vybavením pro každého
  3. Vylepšení výstroje, které není povinné pro každého
  4. Materiál k vybavení jednotky
  5. Výstroj obsluhy kanonu
  6. Výstroj pro děvčata

Cílem je jednotnost vzhledu jednotky dle průměrného historického vzhledu našich osvoboditelů, nikoliv seskupení individuí s atypickou ústrojí/výstrojí/výzbrojí i kdyby byla doložitelná na ojedinělých historických fotkách.

Poznámka k původu: V popisu výstroje se uvádí označení "současný sovětský", čímž je myšlen původ z pozůstalosti okupační armády pobývající v naší zemi v letech 1968-1991, nebo dovážený v současné době z Ruska či Ukrajiny. Označením "replika" je myšleno použití repliky vyrobené opravdu dle originálu z odpovídajícího materiálu. Nákupy z Číny a Pakistánu přes USA nemůžeme doporučit.

1) Základní uniforma, kterou musí mít kompletní každý, aby se vůbec mohl účastnit akcí

LODIČKA Používáme jednotně současnou sovětskou se zelenou hvězdičkou se srpem a kladivem. Mazáci si pořizují rudou hvězdičku staršího mosazného provedení. Pod klopou lodičky se nosí zapíchnuté jehly obmotané do osmičky bílými nitěmi na šití nákrčníků.

GYMNASŤORKA Replika vzhledově odpovídající sovětskému vz.43 se stojáčkem na dva knoflíčky a dovnitř skrytými kapsami s příklopkami na prsou. Lze i bez kapes. Knoflíčky malé zelené kovové se sovětskými symboly. Zlaté knoflíky nutno přebarvit! Lze nahradit pozinkovými čtyřděráky.

NÁKRČNÍKY Pruh bílé látky našitý 3cm stehy na vnitřní stranu límečku gymnasťorky tak, aby přesahoval okraj o výšku hlavičky zápalky. Na každou akci je požadován čistý.

NÁRAMENÍKY POLNÍ (pogony) se zeleným kopřivákovým suknem nosíme upevněny zeleným knoflíkem 18mm střední velikosti s prodlouženým očkem. Má také sovětské insignie a nejlépe rantlík na obvodu. Barevnou lemovku pogonů nosíme malinovou pro pěchotu (tj. růžovou, ne rudou!). Na pogonech lze nosit mořené rozlišovací odznaky specializace dle skutečného zařazení na akcích např. spojařské blesky. Rozměry pogonů: šířka 6cm x délka 14 - 15 - 16cm dle šíře ramenu uniformy. Dělostřelci viz níže bod 5. Děvčata viz níže bod 6.

BÍLÁ KOŠILE střihu "pro všechny armády" se stojatým límečkem a polovičním rozepínáním. Lze ji nosit v táboře i bez gymnasťorky. Pruhovaná námořnická trička nelze nosit!

KALHOTY tvaru širokých rajtek. Nejčastěji šité na míru dle originálu, ale s důstojnickou kapsou na zadku navíc. Pořízení užších současných sovětských je pro WW2 dostatečné.

HOLÍNKY měly nárt z pravé kůže a holeně z umělé kůže s rastrovým vzorkem. Vzhledově stejné jsou i současné sovětské pro mužstvo. Trofejní wh marschschue či jezdecké boty nejsou na závadu. Nouzově a dočasně lze používat šněrovací komisňáky s ovinovačkami.

OPASEK je nejvhodnější prostý hnědý kožený se zapínáním na masivní jednotrnovou ocelovou přezku (ne lesklý chrom!). Dvoutrnové přezky jak z dohody nelze! Repliky ze zeleného popruhu s koženým zesílením a jednotrnovou přezkou také doporučujeme. Současná sovětská plechová přezka s vyraženou hvězdou, srpem a kladivem je zcela špatně! O použití trofejních viz dále.

Další části RA výstroje


Design© Martin Zelený
Naposledy upraveno 08. 04. 2011

Domů