Mobilizační vlak

25. července 1998

Rokytnice v Orlických horách

V pátek se u posledního vlaku na nádraží v Rokytnici sešli všichni účastníci, aby zrekognoskovali terén. Ubytováni jsme byli na Haničce a na večer jsme pochopitelně v uniformách vyrazili na vycházku do města, kde se právě konala Anenská pouť.

V sobotu jsme tvořili osádku dobového vojenského vlaku. Souprava byla vedena 119 roků starou lokomotivou Kafemlejnek a krom uhláku sestávala z plošinového vozu s dvěma kulomety DŠK na trojnožkách, krytého vagónu Z pro 4 koně a 6 mužů či 36 mužů, osobního vagónu 3. třídy a služebního vozu D s plošinou vzadu. Vlak vyjížděl z Doudleb, vyjel prudkou horskou trať do Rokytnice, kde proběhla první ukázka, po níž jsme sjeli dolů do Vamberka a s hodinovou sekerou jeli nazpět znovu do Rokytnice do druhé ukázky. Krom nás jezdila stejnou trasu i souprava normálních osobních vozů B tažených větší parní lokomotivou.

Vlastní ukázky zahrnovaly příjezd ozbrojeného vlaku, složení muničních beden, příjezd Pragy RN a nakládání. Přicházející civilista s kozlem zákeřně postřelil strážného. V tom okamžiku od výtopny zaútočili sudeťáci podporovaní německou armádou. Praga ujela a na nákladové rampě podél vlaku se strhla přestřelka. Z krytého vagónu se ozval čs. kulomet, ale byl umlčen vhozeným granátem. V okamžiku, kdy jsme se již jen kryli za pytli s pískem a za zbytkem beden a němci postupovali vpřed kryti polní kuchyní, se jako spása znovu zjevila erena s dvěma kulomety ukrytými pod plachtou. Do šarvátky se pak zapojila i skupina dobových železničářů, která francouzáky utloukla toho německého hrdinu, který házel granát. Němci se vzdali a byli zajati.

Jako obvykle je zde několik fotek:
(foto © V. Toman)


(foto © V. Toman)


(foto © V. Toman)


Novější fotky Obsah Starší fotky

Design© Martin Zelený
Naposledy upraveno 08. 04. 2011

Domů