Den Sil podpory a výcviku CIHELNA 2007

17. - 19. srpna 2007

Po dlouhé době se akce Cihelna, tentokrát na téma Ostravské operace, zúčastnil prakticky celý náš klub a navíc se někteří naši členové podíleli i na přípravě scénáře a na velení spojeneckých vojsk.

Hlavní změnou oproti předchozím ročníků byla obrácená konfigurace bojiště. Hlavní boj tedy probíhal na svahu mezi pod hůrkou mezi železniční tratí a oběma řopíky. I přes pořádání konkurenční akce v Letovicích, byla na obou stranách hojná účast účinkujících. Početná byla i technika, kterou na německé straně již tradičně zastupovali 3 OT-810 v německé kamufláži, houfnice 152 mm vz. 18/47 (N) a flak 85mm vz. 44. Na spojenecké straně to pak byly 2 tanky T-34, samohybný kanón SU-100, kanón ZIS-3 a náš M3A1 Scout. V první ukázce nechyběl ani stíhací letoun Jak-11.

Scénář ukázky byl tentokrát koncipován tak, aby co nejvíce připomněl skutečné události během postupu 1. čs. tankové brigády směrem na Ostravu. Našemu klubu pak připadl úkol překvapujícím útek obsadit spodní řopík a poté jej zničit za použití silných náloži ještě před tím, než jej nepřítel protiútokem dobije nazpět.

Mimo ukázku jsme pak tvořili osádku námi zbudovaného dobového ležení, které bylo doplněno i o německý zajatecký tábor jehož vězně tvořili kolegové z KVH Maxim. Z dalšího programu akce Cihelna je třeba ještě zmínit americkou ukázku ze západní fronty, která byla svým rozsahem sice malá, ale o to lépe zahraná.

Zajímavou epizodkou pak bylo navázaní kamarádství s piloty vrtulníků Mi-24, které jsme za možnost prohlídky jejich strojů pohostili v našem táboře. Některým z nich se dokonce v naších řadách s vypůjčenou výzbrojí a výstrojí zúčastnili druhé ukázky.


(foto © V. Toman)

(foto © V. Toman)

(foto © V. Toman)(foto © VIP)

(foto © VIP)

(foto © VIP)(foto © V. Toman)

(foto © V. Toman)

(foto © VIP)(foto © VIP)

(foto © VIP)

(foto © VIP)(foto © VIP)

(foto © VIP)


Další pěkné fotky naleznete například zde.Novější fotky Obsah Starší fotky

Design© Martin Zelený
Naposledy upraveno 08. 04. 2011

Domů