Naše výstroj

Rudá armáda po roce 1943

2) Základní výstroj pěchoty, která je u nás povinným vybavením pro každého, ale je možno ji pořizovat postupně

SOMRADLO nosíme nejčastěji od sovětské plynové masky. Má formát na výšku a je zapínané na malý kožený řemínek či jednu dřevěnou olivku. Na boku má jednu či dvě kapsičky. Lepší je starší lněné vz. 40, ale lze používat i novější bavlněné. Dobře se do něj vejde krabice patron i fotoaparát.

POLNÍ LÁHEV nosíme standardní sovětskou hliníkovou v plátěném obalu se stahovací tkaničkou a s rozvidleným poutkem na opasek zapínaným na knoflík. Běžně se dnes dováží.

STANOVÝ DÍLEC používáme nejlépe současný sovětský čtvercový z šedo-khaki plachtoviny s prostřihem na pravou ruku, nití obšitými dírami v rozích a dřevěnými olivkami. Nebo také celozelené celty ČSLA s koženými kolečky v rozích. V dešti je používáme jako jednotnou výstroj do akce. Velmi užitečný je i do stanového tábora přes moderní spacáky. Proto se žádá, aby každý měl a vozil i za slunečného počasí nejméně jeden kus, lépe dva.

LOPATKA libovolná špičatá v plachtovinovém obalu sovětského typu. V roce 2010 jsme hromadně pořídili staré maďarské, které se hodí i s obalem.

TĚLOGREJKA bez nárameníků je zavedena jako naše standardní zimní výstroj. Používáme přešité naruby otočené vatýrky CO s odstřiženými hnědými pletenými manžetami, došitými stojatými límci, poutky na zapínání a kapsami dle dobového vzoru. Jsou k mání současné sovětské z dovozu i tuzemské repliky, bližší originálu se stahováním vzadu v pase.

MĚŠOK používáme současný sovětský šedozelený, ze kterého je nutno odpárat vše: boční řemínky, jmenovku i kapsičku. S výhodou se v něm do pole / na východiště / na transportér odnáší přilba, ešus, sbalená celta, převlečník či tělogrejka.

PŘILBA bývá již na některých akcích povinná. Standardem jsou současné sovětské přilby s jednoduchým textilním podbradníkem, jejichž současný vzor je téměř shodný s válečným vz.43. Případné moderní rozdvojené podbradníky je nutno nahradit jednoduchým, který se snadno vyrobí z popruhů odpáraných z současného sovětského měšoku. Helmy ČSLA vz.53 nepoužívat!

SUMKY nejlépe nenosit a náboje mít historicky v kapse kalhot. K puškám Mosin max. jednu sumku buď "zaměstitělnuju" tj. náhražkové psaníčko z plachtoviny nebo repliku starší sovětské kožené. K puškám SVT lze nosit repliku kožené sumky na zásobníky. K samopalům příslušné plátěné sumky dle typu zásobníku. Hnědé kyrzové sumky nelze nosit!

HRNÍČEK hliníkový či smaltovaný tradičně světle modrý, šedý, bílý na ¼ litru "po babičce" je užitečnější než ešus. Pivaři si opatří do tábora ½ litrový. Konec pivních kelímků!

LŽÍCE dobového vzhledu ocelová, lze i dřevěná.

Předchozí části RA výstroje Další části RA výstroje


Design© Martin Zelený
Naposledy upraveno 08. 04. 2011

Domů